STANOWISKO MINISTERSTWA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ Z

1 PAŹDZIERNIKA 2009 R. W SPRAWIE ART. 6 PAKIETU ANTYKRYZYSKOWEGO

 

 

Z art. 34 ust. 1 ustawy z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (Dz.U. nr 125, poz. 1035) wynika, że nie dłużej niż do 31 grudnia 2011 r. obowiązują przepisy rozdziału 2 ustawy dotyczące:

 

• przedłużenia okresu rozliczeniowego czasu pracy,

 

• indywidualnego rozkładu czasu pracy pracownika,

 

• obniżonego wymiaru czasu pracy oraz

 

• ograniczeń w zatrudnianiu pracownika na podstawie umów o pracę na czas określony.

 

Ponadto z art. 34 ust. 3 ustawy wynika, że także objęcie pracownika przestojem ekonomicznym stosuje się nie dłużej niż do 31 grudnia 2011 r. Tylko do tego dnia udziela się także pomocy, o której mowa w art. 14 ust. 1 ustawy (z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych) oraz realizuje się finansowanie kosztów szkoleń, studiów podyplomowych i stypendiów wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne, o których mowa w art. 22 ust. 1 i art. 24 ust. 1 i 3 ustawy (z Funduszu Pracy).

 

Wynika to z art. 33 ustawy. Natomiast żaden przepis ustawy nie ogranicza w czasie, tj. do 31 grudnia 2011 r., stosowania art. 6 tej ustawy. A zatem, zdaniem MPiPS, ochrona przed wypowiedzeniem umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracownika, o której mowa w art. 6 pkt 2 ustawy, obejmować będzie także tych pracowników, którzy będą pobierać świadczenia finansowane przez FGŚP lub FP np. w grudniu 2011 r., o ile wcześniej nie wyczerpali oni maksymalnego okresu trwania tej ochrony (wynoszącego sześć miesięcy) w związku z wcześniejszym korzystaniem z tych świadczeń (np. w 2010 r.).